Bizi Arayın: 0533 161 84 78
Saç Ekimi

hair-transplant

İnsanların etkileşiminde en önemli unsur saçlarımızdır. Bundan dolayı saçlara verilen önem ve özen paha biçilemez. Bu tür faktörlerden dolayı saç ekimine ihtiyaç duyan birçok insan bulunmaktadır.

Saç ekimi vücuttaki kılın bulunduğu dokunun kafaya yerleştirilme işlemidir. Hastanın dokusunun kendi vücudu içinde yer değiştirme işlemi olarak da tanımlanabilmektedir. Saç ekimi tıbbi anlamda kıl kökü nakli denmektedir. Ülkemizde iki çeşit yöntem uygulanmaktadır. Bunlar şerit (fut) ve fue tekniği yöntemleridir. Çoğunlukla fue yöntemi uygulanmaktadır.

Fue yöntemi, foliküler ünite ekstraksiyonu olarak açılmaktadır. Bu yöntem, 0.6-0.7 mm’lik çaptaki aletler kullanarak gerçekleştirilmektedir.  Bu aletler ince boru şeklinde olup, tek yada çift kıl kökünden alınarak aynı kalınlıkta sivri aletlerle cilde zarar vermeden ekimi gerçekleştirilir. Kılların tek tek alınabilmesinin en iyi yanı ise vücudun istenilen her bölgesinden alınabilmesidir. Ancak bu işlemlerde enseden alım işi daha yaygındır.

Fue yönteminin en güzel yönlerinden biri ise saç ekimi gerçekleştirildikten sonra saçlarınız doğal gözükmesidir. Hasta haklı olarak saçlarının sonradan ekildiğinin belli olmasını istemez. Bundan dolayı fue yöntemi doğru uygulandığı takdirde saç ektirme isteğinde olanlar için seçilebilecek en iyi yöntem olarak durmaktadır.

Saç ekiminde doğallığı elde edebilmek için saç bulunmayan alına yoğun bir şekilde saç ekimi yapılmalıdır ve ekilen saçların açısal olarak doğru olması gerekmektedir.  Fue yönteminde, saç ekiminde ince iğneler kullanıldığından hiçbir iz kalmamaktadır.

Saç ekimini yöntemleri arasında fue yöntemi en az hasar veren yöntem olmasından dolayı tercih edilmektedir. Bu yöntem piyasadaki diğer yöntemler gibi ameliyat olarak gerçekleştirilmez. Bundan dolayı ağrı, sızı gibi yan etkilere maruz kalınmaz.

Hem ülkemizde olsun hem dünya çapında en çok tercih edilen yöntem olan fue, alanında uzmanlaşmış kişiler olmalıdırlar. Bunun nedeni uğraş verici bir yöntem olmasıdır. Uygulamaya başlamadan önce saç ekilecek bölge temizlenmelidir. Saç kökü alınacak bölge uyuşturularak işleme başlanır. Zamana yayılarak yöntem ufak çaptaki aletler ile gerçekleştirilir. Belli bir süre kısa saçlı olarak dolaşan hastalar, zamanla istenilen saçlara ulaşırlar. Bu ekilen saçlar ömürlüktür. Ekim sonrasında çıkan saçlarınızı uzmanlar hariç kimse sonradan ekildiğini anlayamaz.